Investitorji v tem prostoru so večinoma pevci, umetniki ali znani športniki.
Mestece Zavala na sončni južni obali Škoja obožujeta predvsem Slovenca, predsednik Uefe Aleksander Čeferin in upokojeni slovenski nogometni reprezentant Valter Birsa.
Večina domačinov Čeferina že sedaj dojema kot svojega človeka, gre za uglednega, dostopnega povrhu vsega pa je še navijač Hajduka.
Hiška, ki je uradno v lasti njegove žene Barbare, lastnice in vodje fotografske galerije v Ljubljani, je visoko in daleč od morja, zato sta se Čeferinova odločila preseliti bližje hvarski obali.
Kupila sta gradbeno zemljišče zahodno od tamkajšnjega pristanišča in 60 metrov od obalnega pasu s površino 1660 kvadratnih metrov, trenutno pa čakajo na gradbeno dovoljenje za gradnjo vile z dvema pomožnima objektoma.
FOTO: Ministrstvo za prostor
Kot neuradno navaja Slobodna Dalmacija, je bilo za zemljišče odšteto okoli 450.000 evrov, nekaj manj kot 300 evrov za kvadratni meter.
V zadnjem času, je Zavala postalo pravo gradbišče, zaradi česar pa kažejo nezadovoljstvo predvsem domačini. Še pred začetkom poletja, so namreč potožili, da ima kraj statistično le 170 prebivalcev, število ljudi pa se kljub gradnjam ne povečuje, čeprav raste število stavb. Takrat se je gradilo 10 novih hiš, med njimi dva manjša stanovanjska objekta, le eden od investitorjev je bil iz Zavale. Vse to je torej za prodajo, počitnice ali najem, saj tam praviloma noben od investitorjev ne bo živel stalno.
"V kraju, ki ga že desetletja zaznamuje miren družinski turizem, se zelo malo vlaga v javne projekte. V mestu ni ustreznih parkirnih mest, zato so poleti ulice večinoma polne avtomobilov, že leta se napoveduje obnova in gradnja pristanišča, plaža je iz dneva v dan manjša. Domačinom je seveda treba omogočiti normalen standard in se ukvarjati s turizmom, saj ne smemo pozabiti, da to destinacijo poleti obišče med 6.000 in 7.000 gostov, ki praviloma s prenočitvami ustvarijo za od 50.000 do 60.000 evrov. To jim prinaša glavnino dohodka, potrebnega za celoletno življenje njihovih družin, piše Slobodna Dalmacija." (Vir: slovenske novice)
»V nekem obdobju pridejo, obremenijo infrastrukturo in potem nenadoma izginejo,« godrnjajo prebivalci tistega dela Hvara.